Pondělí, 29 května, 2023
- Reklama -svět ženy
DomůRady a Návody7 tipů jak si najít práci, pokud jste handikepovaný

7 tipů jak si najít práci, pokud jste handikepovaný

Pokud jste zdravotně znevýhodněni, mnoho aspektů vašeho života může být těžších či komplikovanějších, než kdybyste zdravotní znevýhodnění neměli. Ale i vy tvoříte naši společnost, můžete se rozvíjet, postupovat a dosáhnout toho, co si umanete.

 1. Poznejte své schopnosti
  Víte, jaké aktivity a činnosti provádět nemůžete. Zaměřte se proto na to, v čem vás vaše zdravotní znevýhodnění neomezuje, a rozvíjejte právě tyto své schopnosti a přednosti.
 2. Najděte si práci
  Že jste o tom pro své znevýhodnění dosud neuvažovali? Možnosti existují. Zkuste chráněné dílny nebo se obraťte na různé instituce, které sdružují a pomáhají zdravotně znevýhodněným. Národní rada občanů se zdravotním postižením v ČR, nebo Slovenský svaz zdravotně postižených. Institut pro pracovní rehabilitaci občanů se zdravotním postižením vám také může pomoci v různých oblastech.
 3. Udělejte si svůj projekt
  Je něco, co jste dosud chtěli udělat, ale jaksi na to nebyl čas? Napsat knihu či vytvořit blog? Pusťte se do toho. I kdyby výsledek nikdy neměl nikdo vidět, během práce na svém projektu se hodně naučíte a uděláte si radost. Právě své znevýhodnění můžete využít jako inspiraci. Tak vznikly i slovenské projekty handicup.sk, parking4disabled nebo lol.go-ok.eu.
 4. Jděte na akce
  V každém městě se uskutečňují zajímavé akce z různých oblastí. Účastněte se jich, často jsou zdarma nebo za nízký poplatek. A pokud by vám nějaká akce chyběla, zkuste ji zorganizovat. Beseda s odborníkem či setkání lidí s podobným znevýhodněním už možná díky vám ve vašem městě chybět nebude. Zkuste například Profesia Days, kde naleznete zajímavé přednášky. Pokud zjistíte, že dostat se na akci je pro různé typy bariér nemožné, ozvěte se organizátorovi. Dobré akce se určitě budou snažit vám vyjít vstříc.
 5. Začněte studovat
  Ve škole si můžete doplnit nebo rozšířit kvalifikaci. Rozhodnete-li se studovat denní formou, můžete si vybavit individuální harmonogram studia. V externí formě probíhá vyučování většinou v soboty. Jakékoliv překážky, na které ve škole natrefíte, určitě vyřešíte ve spolupráci s vedením školy.
 6. Zúčastněte se kurzu
  Pokud do školy přece jen nemůžete chodit, vyzkoušejte různé kurzy. Díky nim se můžete naučit cizí jazyk, naučit se základům programování či grafiky. On-line kurzy jsou zdarma a najdete je na všelijaká témata. Doporučujeme stránky Coursera.com, Codeacademy.com nebo Memrise.com. Můžete také zkusit českou stránku Naucmesa.cz, díky které se sám můžete stát lektorem v oblasti, do které se vyznáte. Opět můžete využít své znevýhodnění a zorganizovat např. kurz chození na vozíčku nebo poslepičky. Fantazii se meze nekladou.

 1. Staňte se dobrovolníkem
  Nabídněte své zkušenosti nějaké neziskové organizaci nebo iniciativě. Možná jste dobrý v angličtině nebo zručný malíř. Vaše pomoc se určitě někde sejde. Nebo naberte zbrusu nové zkušenosti jako dobrovolník v oblasti, ve které jste dosud nepůsobili. Můžete zkusit projekty volunteer.go-ok.eu nebo www.dobrovolnickecentra.sk.
zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek