Pondělí, 29 května, 2023
- Reklama -svět ženy
DomůRady a NávodyKdy vám minimální důchod nepřiznají? Zde jsou příklady

Kdy vám minimální důchod nepřiznají? Zde jsou příklady

O přiznání minimálního důchodu není třeba žádat, o nároku na zvýšení důchodu na minimální důchod rozhodne Sociální pojišťovna.

Předčasný starobní důchod po dovršení důchodového věku je starobní důchod. Předčasný důchod dovršením důchodového věku lze zvýšit na částku minimálního důchodu, jen jsou-li splněny podmínky nároku na minimální důchod. Pro nárok na minimální důchod je třeba splnit zákonem o sociálním pojištění stanovené podmínky. Jednou z nich je získání alespoň 30 let kvalifikovaného období důchodového pojištění.

Pokud mi Sociální pojišťovna vypočítá nízký starobní důchod, bude mi tento zvýšen na minimální penzi?
Starobní důchod lze zvýšit na částku minimálního důchodu pouze tehdy, jsou-li splněny podmínky nároku na minimální důchod. Pro nárok na minimální důchod je třeba splnit zákonem o sociálním pojištění stanovené podmínky. Jednou z nich je získání alespoň 30 let kvalifikovaného období důchodového pojištění. Co je kvalifikovaným obdobím důchodového pojištění, naleznete na webové stránce Sociální pojišťovny – https://www.socpoist.sk/…-2021/69148s. Sociální pojišťovna posoudí současně u starobního důchodu, zda jsou splněny podmínky nároku na zvýšení starobního důchodu na minimální důchod. Jsou-li podmínky splněny, starobní důchod bude zvýšen na částku minimálního důchodu, o čemž bude vydáno rozhodnutí. Pokud podmínky nároku na zvýšení na minimální důchod nebudou splněny, iv tomto případě bude vydáno rozhodnutí.

Za 31 kvalifikovaných let mi Sociální pojišťovna vypočítala 190 eur důchod. Odůvodnila to tím, že pobírám i vdovský důchod 90 eur a ze zahraničí penzi 50 eur. Postupovala správně?
Ano, postupovala správně. Do důchodového příjmu k určení částky minimálního důchodu se započítává starobní důchod nebo invalidní důchod; vdovský důchod nebo vdovecký důchod; výsluhový důchod; invalidní výsluhový důchod; vdovský výsluhový důchod nebo vdovecký výsluhový důchod; částečný invalidní důchod nebo invalidní důchod; vdovský důchod nebo vdovecký důchod a sirotčí důchod ze II. pilíře; důchod z ciziny, je-li obdobný některému z uvedených důchodů.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek