Čtvrtek, 9 února, 2023
- Reklama -svět ženy
DomůRady a NávodyKdy do předčasné penze? Čtyři podmínky, splněné najednou, jinak vám ji zamítnou

Kdy do předčasné penze? Čtyři podmínky, splněné najednou, jinak vám ji zamítnou

Mám 59 let a v lednu mohu požádat o předčasný důchod, ale protože jsem málo vydělávala, je to stejně možné? Přinášíme otázky a odpovědi o předčasné penzi.

Dostala jsem v práci výpověď, mé pracovní místo bylo zrušeno. Mám 59 let a v lednu mohu požádat o předčasný důchod, ale protože jsem málo vydělávala, je to stejně možné? Nebo nárok na předčasný důchod mít nebudu? Odpracovaných mám 39 let.
O předčasný starobní důchod můžete požádat nejdříve dva roky před dovršením důchodového věku. Pro nárok na předčasný starobní důchod je třeba, aby pojištěnec splnil tyto podmínky: získal nejméně 15 let pojištění, chybí mu nejvýše dva roky do dovršení důchodového věku, částka předčasného starobního důchodu ke dni, od kterého požádal o jeho přiznání, je vyšší než 1, 2-násobek částky životního minima pro zletilou fyzickou osobu. Je-li pojištěnec i spořitelem ve II. pilíři, součet částek předčasného starobního důchodu a předčasného starobního důchodu ze II. pilíře musí být vyšší než 1,2 násobek částky životního minima pro zletilou fyzickou osobu. Ke dni sepsání žádosti o předčasný starobní důchod nemůže být pojištěnec povinně důchodově pojištěn. Částka předčasného starobního důchodu se snižuje o 0,5 % za každých započatých 30 dní od vzniku nároku na tento důchod do dovršení důchodového věku.

Narodila jsem se 14. dubna 1962 a vychovala jsem 4 děti. Kdy mohu požádat o předčasný důchod?
Důchodový věk ženy narozené v roce 1962, která vychovala čtyři děti, je podle právních předpisů platných od 1. ledna 2021 – 61 let a 10 měsíců. Tento věk dovršíte 14. února 2024. O předčasný starobní důchod můžete požádat nejdříve dva roky před dovršením důchodového věku, tedy už i nyní. Ke dni sepsání žádosti o předčasný důchod nemůžete být povinně důchodově pojištěna, tedy nemůžete pracovat. Částka předčasného starobního důchodu se snižuje o 0,5 % za každých započatých 30 dní od vzniku nároku na tento důchod do dovršení důchodového věku.

Narodila jsem se v roce 1961, od roku 2008 do 2020 jsem pracovala v České republice a nyní pobírám podporu v nezaměstnanosti. Tu budu dostávat do konce června a od července bych ráda požádala o předčasný důchod. Mám dvě děti. Započítají se mi roky odpracované v Česku, pokud na Slovensku mám započteno 31 odpracovaných let, takže bych měla celkem 43 odpracovaných let.
Právní předpisy České republiky umožňují přiznat předčasný starobní důchod jen tehdy, je-li prokázáno splnění podmínek nároku. Podle v současnosti platných a účinných právních předpisů České republiky má pojištěnec nárok na předčasný starobní důchod, pokud byl důchodově pojištěn nejméně 15 let, chybí mu nejvýše dva roky do dovršení důchodového věku a částka předčasného starobního důchodu je vyšší než 1,2 násobek částky životního minima pro jednu zletilou fyzickou osobu podle zvláštního předpisu. Částka důchodu vám bude vypočtena za doby pojištění, které jste získali podle právních předpisů České republiky. Na doby pojištění, které jste získali v České republice by se přihlíželo jen tehdy, pokud byste nesplnili podmínku potřebného počtu let a tehdy, pokud by částka předčasného starobního důchodu byla vypočtena v částce nižší než 1,2 částky životního minima. Za doby pojištění, které jste získali podle právních předpisů České republiky, je příslušná přiznat důchod instituce sociálního pojištění České republiky.

Pracovala jsem od roku 1981 do roku 1989 v obchodní síti, poté jsem byla nezaměstnaná. V letech 1992 až 1994 jsem znovu pracovala, pak jsem opět byla na úřadu práce v letech 1996 až 2000, pak jsem byla tři roky na mateřské dovolené, nastoupila jsem do práce na dva roky a poté jsem opět byla tři roky na mateřské dovolené, pak jsem čtyři roky pracovala, od roku 2016 do 2022 jsem opatrovala moji matku. Jsem ročník 1963. Chtěla bych vědět, jestli můžu požádat o předčasný důchod a pokud ano, kdy, tohoto času jsem vedena na úřadu práce.

Důchodový věk ženy narozené v roce 1963, která vychovala dvě děti, je podle právních předpisů platných od 1. ledna 2021 – 62 let a 6 měsíců. O předčasný starobní důchod můžete požádat nejdříve dva roky před dovršením důchodového věku, tedy ve věku 60 let a 6 měsíců. Ke dni sepsání žádosti o předčasný důchod nemůžete být povinně důchodově pojištěna. Nárok na předčasný důchod vzniká občanovi, pokud ke dni, od kterého žádá o jeho přiznání, byl důchodově pojištěn nejméně 15 let, chybí mu nejvýše dva roky do dovršení důchodového věku a částka předčasného starobního důchodu je vyšší než 1,2násobek životního minima pro jednu zletilou fyzickou osobu. Náro

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek