Pondělí, 29 května, 2023
- Reklama -svět ženy
DomůRady a NávodyOd července vám prodají i potraviny po záruce. Pokud budou bezpečné

Od července vám prodají i potraviny po záruce. Pokud budou bezpečné

Podmínkou bude, aby takové potraviny byly bezpečné. Obchodník je bude moci prodávat pouze v provozu, ve kterém se potraviny nacházely před uplynutím data minimální trvanlivosti a pouze konečnému spotřebiteli. Vyplývá to z novely zákona o potravinách, kterou podepsala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Potraviny budou muset být odděleně umístěny od ostatních potravin a zřetelně označeny konkrétními údaji o tom, že jde o potraviny, kterým uplynulo datum minimální trvanlivosti, že chuťové parametry mohou být změněny a také o informaci o posledním snížení prodejní ceny. Takové potraviny se budou moci prodávat nejvýše 45 dní od uplynutí data minimální trvanlivosti. Provozovatel bude povinen nabídnout takové potraviny alespoň jedné charitativní organizaci, která je oprávněna nakládat s potravinami po uplynutí data minimální trvanlivosti. Provozovatelé nebudou muset dodržovat podíl zemědělských produktů a potravin vyrobených na Slovensku, ale budou povinni uvádět procentuální podíl slovenských výrobků z celkové nabídky na kterékoli straně propagačního letáku.

Nově se za účelem zvýšení transparentnosti úředních kontrol potravin zavádí povinnost zveřejňovat svá rozhodnutí bez časového omezení. Umožní se tím veřejná kontrola či uplatňování námitek od kontrolovaných subjektů. Na základě systému ochrany potravinové bezpečnosti státu bude moci agroresort určit seznam zemědělských a potravinářských komodit a kritickou hodnotu jejich skladových zásob, které jsou nezbytné k zajištění potravinové soběstačnosti Slovenska.

Podnikatelé, kteří umisťují určené komodity na trh, budou povinni dvakrát ročně k 31. červenci ak 31. prosinci elektronicky oznámit ministerstvu zemědělství stav svých skladových zásob. Rovněž budou omezeny vývozy komodit ze Slovenska v množství více než 400 tun za měsíc, přičemž to bude muset fyzická nebo právnická osoba oznámit agroresortu. Neučiní-li tak nebo uvede nesprávné údaje, bude jí hrozit pokuta ve výši od 100 do 20 tisíc eur.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek