Čtvrtek, 9 února, 2023
- Reklama -svět ženy
DomůAuto MotoProč auto občas nestartuje? Stát se to může i v létě

Proč auto občas nestartuje? Stát se to může i v létě

Není to příjemné, ale občas se to stává. Motor jednoduše nenaskočí. Problémem nemusí být ovšem jen baterie, která bývá hlavním podezřelým.

Nejčastější příčinou neúspěšného startování…Foto: Warrantywise
Nejčastější příčinou neúspěšného startování je vybitá baterie. To ale ještě neznamená, že je nefunkční a je třeba ji vyměnit.
Otočíte klíčkem a motor nenaskočí. Stává se to nejen v zimě. Auto jednoduše vypoví službu. Německý ADAC připomíná, co všechno za tím může být. Jak ukazují jeho statistiky výjezdů „žlutých andělů“, nejčastěji za to může vybitá nebo nedostatečně nabitá baterie. Zejména ve starších vozidlech, protože ty nové jsou vybaveny start-stop systémem, který znamená přítomnost baterie s větší kapacitou a větším výkonem, ale také lépe dimenzovaným a výkonnějším startérem a alternátorem. To ale také není záruka, že se baterie nemůže vybít.

Baterie je vybitá
Baterii zatěžuje kromě chladu i množství elektrických spotřebičů. K těm největším „žroutům“ patří vyhřívaná sedadla a zadní skno, stěrače a ventilátory. Své si ale potáhnou i rádio a světla, zvláště pokud je po zaparkování starších aut zapomenete vypnout. Známkou slabě nabité baterie je zvuk startéru, který dává jasně najevo, že „nevládne. Jednoduše, nedokáže roztočit motor. Startování může doprovázet i kolísání proudu, což se projevuje například zeslabením osvětlení přístrojů a podobně.

Pokud se baterie zcela vybije, je nejlepší nastartovat auto kabely připojenými na baterii jiného vozidla.
V moderních autech se zpravidla, ještě předtím, než se dostanete do takové situace, rozsvítí oranžová „kontrolka“ na přístrojové desce. V nejhorším případě při pokusu o nastartování motoru uslyšíte jen cvaknutí, které spustí magnetický pastorek na startéru. To znamená, že akumulátor mele opravdu z posledního. Pokud budete mít štěstí, motor naskočí jen za předpokladu, že předtím vypnete všechny zbytečné elektrické spotřebiče. Šance je ale malá.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek