Pondělí, 29 května, 2023
- Reklama -svět ženy
DomůMužiBrutální boje o Severodoneck rozhodnou o osudu Donbasu, uvedl Zelenskyj

Brutální boje o Severodoneck rozhodnou o osudu Donbasu, uvedl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Zelenskyj zdůraznil, že boje o Severodoneck v Luhanské oblasti jsou velmi tvrdé a jedná se možná o jednu z nejtěžších bitev od začátku války. Prokyjevský gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj prohlásil, že s dělostřelectvom ze Západu Ukrajina dobyje Severodoneck za pár dní.

Žena v centru ukrajinského Kyjeva prochází v úterý 7. června 2022 kolem pytlů s pískem, které jsou na ochranu před ruským odstřelováním.
Nejdůležitější události
Invaze ruských vojsk pokračuje již 106. den
Ruské jednotky se stále snaží prolomit obranu Severodoněcka
Ukrajinci zničili tři nepřátelské muniční sklady v Chersonské oblasti
Z trosek paneláků v Mariupolu vynášejí desítky těl

VIDEO: Ruské vrtulníky MI-35 nasazené v bojích na Ukrajině.

13:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek varoval, že pro blokádu ukrajinských černomořských přístavů Ruskem mohou hrozbě hladu čelit miliony lidí. Zelenskyj v televizním vystoupení uvedl, že svět je na pokraji „hrozné potravinové krize“, protože Ukrajina nemůže vyvážet velké množství obilí, kukuřice, oleje a jiných produktů, které měly na světovém trhu stabilizační úlohu.

„Bohužel to znamená, že v desítkách zemí může být nedostatek produktů. Pokud bude pokračovat ruská blokáda Černého moře, miliony lidí mohou hladovět,“ řekl Zelenskyj. „Zatímco my hledáme způsoby, jak chránit svobodu, jiná osoba ji ničí. Tato osoba pokračuje ve vydírání světa s hladem,“ dodal.

Ukrajina patří k největším producentům obilí na světě. Vývoz přes ukrajinské přístavy se však v důsledku ruské invaze zastavil. Kyjev tvrdí, že v ukrajinských přístavech je v současnosti uvíznuto 22 milionů tun obilí.

Západní lídři obviňují ruského prezidenta Vladimira Putina, že vpádem na Ukrajinu vystavil svět hrozbě hladomoru. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že „potraviny se staly součástí zastrašovacího arzenálu Kremlu“.

Tvrzení o blokádě ukrajinských přístavů Ruskem jsou podle Moskvy „zaváděním“ zemí Západu, které se snaží zakrýt své vlastní politické chyby. Putin minulý týden uvedl, že situace na světovém potravinovém trhu se bude zhoršovat pro britské a americké sankce na ruská hnojiva.

Putin začíná vydírat Západ: Ukrajinské lodě pustí, za výkupné
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko je ve spolupráci s Tureckem připraveno garantovat bezpečnost lodí, které budou z ukrajinských přístavů plout přes Bosporský průliv. Je však třeba, aby Ukrajina umožnila plavidlům opustit své přístavy tím, že je odminuje, nebo vyznačí bezpečné koridory.

Šéf ruského resortu diplomacie tvrdí, že hlavním problémem je ukrajinský prezident Zelenskyj, který „kategoricky odmítá“ řešit problém zaminovaných přístavů. (reuters, tasr)

13:00 Ukrajina denně přichází až o stovku vojáků, dalších 500 utrpí zranění, uvedl ministr obrany Oleksij Reznikov. Situaci na frontě označil za těžkou. Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje 106. dnem.

Ukrajina podle Reznikova přichází denně o stovku vojáků
12:27 Vojenské správy a odvodové komise na Krymu falšují v rámci probíhajících odvodů výsledky povinných lékařských prohlídek, aby tak maximalizovaly počet branců. Uvedl to Americký Institut pro studium války ve své každodenní analýze.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek