Pondělí, 29 května, 2023
- Reklama -svět ženy
DomůSportRovně do NHL či mezikrok?

Rovně do NHL či mezikrok?

První, druhé či desáté místo. Číslo na draftu je prestiž, předpoklad kvality. V konečném důsledku však záleží jen na tom, jestli se hokejový talent v nejlepší lize dokáže prosadit.

Pozici Juraje Slafkovského, který se musí před blížícím se draftem NHL vyrovnat s velkou pozorností skautů, médií i fanoušků, důvěrně zná Moritz Seider. Německý talent čelil před debutovou sezónou v profilige velkým očekáváním a ví, jaké tlaky jsou na mladého hráče při premiéře mezi elitou.

„Pro Juraje mám jediné doporučení – ať neposlouchá hlasy zvenčí a soustředí se sám na sebe. I NHL je především o hokeji, je třeba si to užít,“ říká elitní obránce, který před měsícem oslavil 21. narozeniny.

Raketový start
Seidera si na draftu 2019 vybral ze šestého místa Detroit. V NHL debutoval na začátku minulé sezóny a soutěž vzal útokem. Rychle si zvykl na její náročnost a stal se oporou zadních řad Red Wings. Sezónu zakončil jako nejvytíženější zadák týmu.

„Na začátku jsem si chtěl získat pevné místo v sestavě. Dařilo se mi, trenér mi stále více důvěřoval. Postupně jsem nastupoval iv přesilovkách či oslabeních, což mi posílilo sebevědomí. Jako tým jsme neměli nejlepší sezónu, ale z individuálního hlediska mi vyšla nad očekávání,“ tvrdí Seider.

Top hráči draftu podle experta a analýza Slováků
Žebříček hokejových nadějí sestavil Corey Pronman (The Athletic).

Dařilo se mu také ve statistikách. Díky sedmi gólům a 43 asistencím patřil mezi nejproduktivnější prvoletníky a je jedním ze tří kandidátů na zisk Calderovy trofeje pro nejlepšího nováčka. Detroitská média ho neumějí vynachválit a už nyní ho přirovnávají k legendárnímu Nicklasovi Lidströmovi.

„Těší mě to, ale snažím se razit vlastní cestu. Lidström byl jen jeden. Chci, aby si po mé kariéře říkalo, že i Seider byl jedinečný,“ pokračuje.

Mnozí o Slafkovském tvrdí, že je připraven naskočit do NHL přímo po draftu. Seider zvolil jinou cestu, dopřál si čas. Před působením v profiligu si na rok vyzkoušel farmářskou AHL i švédskou SHL.

„V mém případě to fungovalo. Někdy jediné, co mladý hráč potřebuje, je trochu víc času. Působení v AHL a ve Švédsku byl dobrý mezikrok, vhodná příprava na profiligu,“ vysvětluje.

Bez tlaku
První sezóna v NHL je pro mladíky křest ohněm. Oddělí zrno od plev a ukáže, zda hokejista není talent pouze na papíře, ale také na ledě. Seider ocenil, že mu pomohli zkušenější spoluhráči.

  1. Juraj Slafkovský

„Odehrát plnou sezónu je pořádná makačka. Porce 82 zápasů lze člověku zabrat, jde také o mentální výzvu. Pro mladého hráče je důležité, aby poslouchal rady zkušenějších kolegů. Pomohou mu, aby našel a pochopil svou roli v rámci týmu,“ říká.

Slafkovský pokračoval v nastoleném trendu a po olympiádě předvedl vyspělé výkony i na MS. Ve Finsku byl jednoznačným lídrem slovenské ofenzivy a ještě zvýšil svou cenu před draftem. Ozývá se stále více expertů, kteří tvrdí, že Montreal si z prvního místa nevybere vysoce hodnoceného Shana Wrighta, ale sáhne po rodákovi z Košic. Podle Seidera na konečné pozici až tak nezáleží.

„Čím vyšší pozice, tím větší očekávání. Ty však budou od každého hráče, který bude draftován v 1. kole. Na druhé straně, je to jen číslo. Záleží především na tom, jestli se hráč dokáže prosadit. Historie zná hráče, kteří byli draftovaní vysoko a poté rychle padli na zem,“ zdůrazňuje německá hvězda.

Talenty, které zhasly příliš rychle, měly kvalitu, ale nezvládly tlak. Poslouchat z každé strany „musíš, čekáme od tebe top výkony“ může být pro mladíka zničující. Seider má pro Slafkovského recept, jak se popasovat s očekáváními.

„Tlak si není třeba připouštět. Na každý trénink se snažím přijít s dobrou náladou a pocitem, že si to jdu užít. Opakuji si, že můžu být šťastný, že dělám to, co mě baví. Stejně přistupuji ik zápasům. Pokud bych hokej bral příliš vážně, ubíjelo by mě to,“ dodává rodák z Erfurtu.

Slafkovský se dozví svůj osud za pět týdnů, vstupní draft NHL je na programu 7. – 8. července. Největší šance na získání slovenského supertalentu mají Montreal, New Jersey, Arizona a Seattle.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek